Niepłodni z przetrenowania

Niepłodni z przetrenowania

Cała Polska biega. Wiadomo - sport to zdrowie, ale czy dużo sportu to dużo zdrowia? Niekoniecznie. Zbadano, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić u mężczyzn do zaburzeń hormonalnych i obniżenia jakości nasienia. Wpływa więc na płodność. Żeby nie było wątpliwości, dla potencjału rozrodczego niedobry może być sport zbyt intensywny, sport w ogóle jest dobry. To wie każde dziecko. Główny Urząd Statystyczny podaje, że najpopularniejszymi dyscyplinami sportu są u nas jazda na rowerze i pływanie. Szczególnie aktywni zrobili się ostatnio mężczyźni. Przez 5 lat, od 2008 do 2013 roku, liczba mężczyzn deklarujących uprawianie sportu wzrosła prawie o 10 %.

Co należy rozumieć przez pojęcie „zbyt intensywny wysiłek fizyczny”? Naukowcy uważają, że może to być na przykład triathlon. W Polsce triathlon nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie, ale jednak. Uprawia go u nas ok. 10 tys. osób a np. w Niemczech – 250 tys. To się jednak zmienia. Triathlon jest po prostu modny. Przyjmuje się, że triathlonista przeciętnie w tygodniu przebiega 100 kilometrów, ok. 15 kilometrów przepływa a rowerem pokonuje kolejne 400 kilometrów. Robi wrażenie. Nie tylko na mnie. O wiele bardziej porażające wrażenie robi na plemnikach trenującego. Żeby nie było tylko na triathlon, inne dyscypliny sportu, wymagające długich i wyczerpujących treningów, też nie są dobre dla płodności. Na przykład kolarstwo, oprócz morderczego wysiłku, który obniża parametry nasienia, stwarza dodatkowo poważne ryzyko urazu jąder.

W opublikowanym w ostatnim numerze Postępów Andrologii Online (2015) artykule dr Natalii Ignaszak–Kaus i prof. Piotra Jędrzejczaka, można przeczytać, że odpowiedź organizmu na długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny jest podobna do odpowiedzi na chroniczny stres. U sportowców mężczyzn narażonych na przewlekły, intensywny trening, stwierdzono w związku z tym obniżony poziom wolnego i całkowitego testosteronu. Zjawisko to zyskało nawet naukową nazwę – stan hipogonadyzmu zależnego od ćwiczeń (exercise hypogonadal male condition). Cytowane w artykule badania dowodzą, że długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny negatywnie wpływa na jakość nasienia oraz oś podwzgórze–przysadka–jądro. Na pocieszenie dodano jednak, że po pół roku od zaprzestania intensywnych ćwiczeń  parametry nasienia wracają do poziomów sprzed treningów a poziomy hormonów płciowych wracają do normy. Nadmierny trening o wysokiej intensywności wpływa więc negatywnie na funkcje rozrodcze, ale nie jest to proces nieodwracalny. Uff!!! Chciałoby się powiedzieć.

No Comments Yet.

Leave a comment