Kiedy przestać pokazywać się dziecku nago?

Okres przedszkolny to czas zwiększonej ekspresji seksualnej dziecka. Dzieci w sposób  zawuwazalny zwiększają swe zainteresowanie budowa ciała, różnicami w budowie kobiet i meżczyzn. To czas kiedy intensywnie eksplorują, odkrywają nowe obszary zaintersowań. Jednym z takich obszarów jest to że dziewczynki i chłopcy różnią się budową narządów płciowych a jeszcze bardziej różnią się w tej kwestii dorośli. Dziecko w wieku przedszkolnym już wie, że płeć jest cechą stałą, niezmienną, tzn. że dziewczynka zostanie kobietą, będzie miała piersi a chłopiec, że będzie kiedyś mężczyzną i tak jak tacie, albo dziadkowi, wyrośnie mu broda i wąsy.

To odkrycie powoduje, że dziecko chce się za wszelką cenę upewnić że tak jest, stąd zachowania orientacyjne u dzieci. Podglądanie dorosłych i innych dzieci w toalecie. Obnażanie się wśród rówieśników i oczekiwanie że oni zrobią to samo. To także czas, kiedy dzieci zaczynają podglądać z zainteresowaniem rodziców w sypialni, często chcą z rodzicami spać. Są ciekawe co też rodzice robią za zamkniętymi drzwiami. Wszystkie te zachowania są prawidłowe i mają znaczenie rozwojowe.

Jednak jest granica, której nie można przekraczać. To że dziecko ineteresuje się jak wygląda mama i tata nago, nie oznacza, że jego ciekawość ma być zaspokajana na co dzień. Trzeba uważać, ponieważ nadmierna seksualizacja dziecka może mieć zły wpływ na rozwój psychoseksualny. Dzieci w wieku przedszkolnym same poszukują takich treści, próbują podglądać kiedy rodzice oglądają filmy dla dorosłych. Dobrze jeśli poprzestaną na jednorazowym zaspokojeniu swej ciekawości. Nadmiar bodźców seksualnych, nadmierna stymulacja może być niebezpieczna. Dziecko nadmiernie zainteresowane seksualnością może się poczuć jak dorosłe. Trzeba mu pozwolić, żeby dorastało wolniej, w tempie odpowiednim dla jego wieku, stymulowane do rozwoju przez rówieśników, nie przez dorosłych.

Jeżeli rodzice zauważą zwiększone zainteresowanie nagością, lepiej jej nie eksponować nadmiernie. Jeżeli dziecko nie pozwala wchodzić do łazienki podczas kąpieli znaczy, że zaczyna się wstydzić. To kolejny etap w jego rozwoju, trzeba to uszanować. Najczęściej dzieje się to w wieku wczesnoszkolnym, w pierwszych klasach szkoły podstawowej. To czas kiedy seksualność dziecka jest uśpiona. Taką pozostanie do okresu dojrzałości.