O mnie

Katarzyna Bajszczak – O mnie

Katarzyna Bajszczak psycholog warszawa
Kim jestem?

Na świat przyszłam w latach siedemdziesiątych, a dokładnie na początku tej odległej dekady. Trochę czasu minęło, dlatego mam wielką nadzieję, że dział „O mnie” na tej stronie, nie wyda się zbyt długi…

Jestem certyfikowanym psychologiem seksuologiem klinicznym, seksuologiem dziecięcym, psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Prowadzę psychoterapię zaburzeń psychicznych i seksualnych osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Jako wieloletni pracownik renomowanego szpitala klinicznego, mam doświadczenie w pracy z wieloma typami zaburzeń, m.in.: osobowości, lękowych, nastroju, psychosomatycznych, odżywiania, obsesyjno-kompulsyjnych, zachowania, adaptacyjnych, emocjonalnych, rozwoju mowy i umiejętności szkolnych a także z zaburzeniami hiperkinetycznymi.

Moje kwalifikacje

Ciągle się uczę. Jestem doktorem nauk medycznych, absolwentką studiów doktoranckich na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wcześniej ukończyłam Wydział Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (obecnie Uniwersytet SWPS), Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, 2-letnie podyplomowe studia specjalizacyjne z seksuologii klinicznej oraz 4-letnią szkołę psychoterapii prowadzoną przez Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej i Oxford Cognitive Therapy Centre.  Posiadam Certyfikat Psychologa Seksuologa Klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Uczestniczę w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych dotyczących funkcjonowania osób z zaburzeniami rozwoju płci. Prowadzę działalność dydaktyczną obejmującą zagadnienia związane z seksualnością dzieci i młodzieży. Jestem wykładowcą w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Regularnie biorę udział w konferencjach, sympozjach i szkoleniach poświęconych zaburzeniom seksuologicznym oraz endokrynologicznym. Jako psychoterapeuta z długim doświadczeniem, szkolę osoby, które dopiero zastanawiają się czy chcą zostać psychoterapeutami. Bardzo lubię dzielić się wiedzą i zdobytymi przez lata umiejętnościami terapeutycznymi.

Moje zainteresowania naukowe

Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w Katedrze Andrologii i Endokrynologii Płodności, przygotowałam i obroniłam rozprawę doktorską na temat jakości życia osób z zaburzeniami rozwoju płci. To bardzo rzadki zespół wad wrodzonych, które skutkują nieprawidłową budową wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych. Niewiele osób wie, że są wśród nas ludzie z takimi zaburzeniami, bo oni naprawdę nie chcą o tym mówić.

Promotorem mojego doktoratu była prof. Jolanta Słowikowska-Hilczer, natomiast recenzentami prof. Maria Beisert i prof. Zbigniew Izdebski. Mam na swoim koncie publikacje naukowe, jako główny autor, m.in. w „Seksuologii Polskiej” i „Endokrynologii Pediatrycznej”. Moje zainteresowania naukowe i zawodowe to zachowania seksualne dzieci i młodzieży, zaburzenia rozwoju płci i dojrzewania płciowego, społeczne funkcjonowanie osób z wadami wrodzonymi narządów płciowych oraz związane z tym stosunek do własnego ciała, stygmatyzacja i lęk przed oceną.

Pracuję w…

Pracuję w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, w poradniach Psychiatrycznej oraz Endokrynologicznej. Mam też prywatny gabinet psychoterapeutyczny. Znajdziesz mnie w Warszawskim Instytucie Psychoterapii.

Tu mnie sprawdzisz

Jestem ekspertem Portalu Zdrowia Seksualnego oraz Portalu Zdrowia Dziecka. Znajdziesz tam moje wypowiedzi na różne ważne i ciekawe tematy, o jakie pytają rodzice i dorośli z problemami. Ponieważ  diagnozuję i pomagam dorosłym oraz dzieciom i młodzieży z zaburzeniami identyfikacji płciowej, współpracuję także z Fundacją na Rzecz Osób Transpłciowych Trans-Fuzja. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Nie tylko psycholog

Nie od zawsze zajmuję się psychologią i psychoterapią. Mój pierwszy zawód to dziennikarstwo. Dziennikarką chciałam zostać jako dziecko. I zostałam. Na psychologię czas przyszedł później, do tego trzeba dojrzeć…

Ostatnio zaczęłam realizować pasję, która dojrzewała we mnie przez lata. Dawno postanowiłam sobie, że odwiedzę wszystkie polskie filharmonie. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jest ich prawie 30! Słowo się rzekło… Swoje wrażenia opisuję na blogu tourdefilharmonie.pl

Serdecznie zapraszam do lektury, jeśli ktoś chciałby wiedzieć co robię po godzinach.