Pierwsza miesiączka

Kiedy pierwsza miesiączka?

Opóźnione dojrzewanie to brak somatycznych i hormonalnych cech dojrzewania płciowego po ukończeniu 13 lat u dziewczynek i 14 lat u chłopców. Niepokojące jest również, gdy po wystąpieniu w terminie pierwszych objawów, nie pojawiają się kolejne. Przyjmuje się, że górną granicą wystąpienia pierwszej miesiączki jest 16 r.ż. Trzeba pamiętać, że zwykle później misiączkują córki matek które też późno miały pierwszą miesiązkę.

Przyczyny opóźnionego dojrzewania są najczęściej hormonalne. Opóźnione dojrzewanie, nawet jeśli nie ma przyczyn chorobowych, wymaga wsparcia psychologicznego. Dziewczęta i chłopcy odstający w tym względzie od rówieśników są stygmatyzowani, wstydzą się, są uważani za gorszych. Okres dojrzewania to czas porównywania się na tle rówieśników. Czas oglądania wyidealizowanych bohaterów, czasem sa to bohaterowie filmów porno, czasem gwiazdy filmowe. Brak cech płciowych tak typowych dla symbolu seksu, jak np. duże piersi, bywa przyczyną obniżonej samooceny, izolowania się od rówieśników. Często idzie to w parze z obniżonymi wynikami w nauce, depresją i innymi problemami.

Brak jakichkolwiek cech dojrzewania płciowego w wieku 13 lat u dziewczynek i 14 u chłopców, powinien być powodem wizyty u lekarza.